Dün Gece Gözaltına Alınan Osman Baydemir Serbest Bırakıldı

0
173

HDP Şanlıurfa milletvekillerinden Osman Baydemir, hakkındaki bir dava için ifade vermediği gerekçesiyle dün gece gözaltına alınmıştı. İfadesi alınan Baydemir, bugün serbest bırakıldı.

Osman Baydemir, partisinin programları nedeniyle gittiği İzmir’de dün gece gözaltına alındı. Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi  tarafından ifade işlemleri sabah saatlerine bırakılan Baydemir, SEGBİS yoluyla ifadesini bu sabah verdi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 27 Aralık 2015 tarihinde cenazelere yapılan muameleyi protesto etmek isteyen Baydemir için “toplantı ve gösteri yürüyüşü yasasına muhalefet” suçundan dava açılmış, talimatla ifadesinin alınmasına karar verilmişti.

İzmir’de gözaltına alınan ve sabah saatlerinde ifadesini verdikten sonra serbest bırakılan HDP milletvekili Osman Baydemir adliye çıkışı açıklamalarda bulundu. İktidar kanadının politikalarını kabul etmedikleri nedeniyle gözaltına alındığını belirten Baydemir açıklamalarına şöyle devam etti:

Maalesef bu ülkede tüm demokratik hak ve özgürlükler, büyük bir tehdit altındadır. Sadece söz konusu olan Osman Baydemir’in gözaltına alınması, adliyeye getirilmesi, beyanına başvurulması değildir. Söz konusu olan, milyonlarca iradenin seçme hakkının gasbedilmesidir. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Çağlar Demirel ve nihayetinde de Enis Berberoğlu. Bütün bu milletvekilleri niçin cezaevindeler? Niçin tutuklandılar? Muhalefet ettikleri için. İktidarın yanlış politikalarını kabul etmedikleri için tutuklandılar. Ben de bugün, bunun için buradayım. İfade verdim, beyanlarda bulundum. Şüphesiz ki bilinmesi gereken bir şey var. Bu coğrafyada, eninde sonunda hak ve hakikat galip gelecektir. Eninde sonunda, özgürlük kazanacak. ‘Yargı’ dediğimiz mekanizma, bağımsızlığını yitirdiğinde büyük zararı toplum görecek. Biz, bugün bunun kişisel mağdurları olabiliriz; ama yargı, bağımsızlığını yitirdiğinde toplum zarar görecek. Ondan dolayı biz haksızlığa direniyoruz. Özgürlüğün kazanacağına inanıyoruz.

Yaptığı açıklama sonrası Osman Baydemir, partisinin düzenlediği etkinliklere katılmak için adliyeden ayrıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here