Kadın ve Gençlere Tarım Sigortasında Yüzde 5 İndirim Yapıldı

0
176

Kadınlar ve genç çiftçilerin sigorta sistemine katılımını arttırmayı amaçlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarım sigortalarında %5 oranında teşvik indirimi yapıldığını açıklandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada kadın ve genç çiftçilere müjdeyi duyururken birçok uygulama ile desteklenen kadın ve genç çiftçilerin devlet sigortası sistemine katılımlarını teşvik etmek amacı ile tüm sigorta alanlarında %5 oranında indirim yapıldığını ifade etti. Bakan Fakıbaba tarafından yapılan açıklamada mağduriyetlerin giderilebilmesi için Tarım Sigortaları Havuzu’nun 2006 yılından bugüne çiftçilere hizmet verdiği belirtildi.

Fakıbaba, açıklamalarının devamında prim fiyatları ile muafiyet oranlarında da iyileştirme yaptıklarının altını çizerken prim fiyatlarını sabit arıcılık alanında %0.9’dan %0.8’e, gezginci arıcılıkta ise %1.4’ten %1.3 oranına indirdiklerini, kiraz üretiminde verilen yağmur teminatı için uygulanan muafiyet oranını ise %20’den %10’a çektiklerini ifade etti.

Aynı zamanda küçükbaş hayvanların hayat sigortalarındaki primlerin fiyat oranını ise %8’den %7 seviyesine düşürdüklerini belirten Fakıbaba, gerek küçükbaş gerekse de büyükbaş hayvanların hayat sigortaları kapsamına ayni hastalıkların da eklendiğini ifade ederken kapsamlarının genişletildiğini duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here