2021 LGS tercihleri: Başvurular ne zaman sona eriyor, sonuçlar ne zaman açıklanıyor?

0
28

Milli Eğitim Bakanlığı, 30 Haziran 2021 tarihinde LGS (Liselere Geçiş Sistemi) sonuçlarını sitesinde açıkladı. Sonuçların açıklanmasından hemen sonra MEB, liselere dair yerleştirme kılavuzunu yayımladı.

LGS tercih başvurusu nereden yapılır?

LGS tercih başvurusu, e-Okul web sitesinden veya ortaokul müdürlüklerinde yapılır. LGS’ye dair tercih başvurusuna dair önemli bilgi ise “tercihlerin muhakkak “ortaokul müdürlüklerinde” onaylatılması gerekmektedir.

LGS tercih başvuruları ne zaman sona eriyor?

LGS tercih başvuruları, 16 Temmuz 2021 tarihinde sona eriyor.

LGS TERCİH KILAVUZU SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

2021 LGS tercihleri nasıl yapılır?

a) 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan veya mezun durumda olan öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir.

b) Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

Hangi durumlarda tercih yapılmazsa “ekran açılmayacak”?

c) Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here