ABD Pakistan’a Verdiği Güvenlik Yardımını Durdurdu

0
431

Son dönemde ABD ile Pakistan arasında başlayan diplomatik gerginlik, iki ülke arasındaki ilişkileri de etkiledi. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Pakistan’a verilen güvenlik yardımının askıya alındığı duyuruldu.

ABD’nin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, günlük olarak medya ile gerçekleştirdiği basın brifinginde son dönemde ABD ile Pakistan arasında yaşanan diplomatik gerginlikle ilgili açıklamalarda bulundu. Nauert, yaptığı açıklamalarda Pakistan’ın Taliban ve Hakkani gibi gruplara karşı emin adımlar atana kadar güvenlik yardımlarını askıya aldıklarını belirtti.

ABD tarafından Pakistan’a yapılan yardımın ne kadarının kesileceği konusunda net rakam belirtmeyen Nauert, rakam için çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Nauert’in açıklamalarının devamında Pakistan’ın teröristlere karşı güvenli bölge oluşturmaması gerektiğini vurgularken, iki ülke arasındaki ilişkilerin tekrardan yenilenmesini ümit ettiklerini ifade etti.

ABD Başkanı Trump, Twitter’dan Duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Pakistan yönetimini teröristlere güvenli bölge yaratmakla suçlamış, bundan dolayı bu ülkeye bu yıl yapacakları 255 milyon dolarlık yardımı askıya alacaklarını belirtmişti.

Ayrıca Trump, ABD’nin son 15 yıl içinde Pakistan’a toplamda 33 milyar dolarlık yardım yaptığına da paylaşımlarında yer verdi.

Pakistan kanadından ise iddialara sert tepki gösterildi. Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf, Trump’ın iddialarının asılsız olduğunu savundu.

Bakalım iki ülke arasında yaşanan bu gerilimden sonra ilişkiler nasıl ve ne şekilde normalleşecek..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here