ABD Savunma Bakanı YPG Hakkında Konuştu

ABD'li Bakan ilk defa resmi ağızdan SDG kuvvetlerinin kaydırıldığını açıkladı.

0
416

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, bugün Avrupa seyahatindeydi ve bu sırada gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Basın mensupları DEAŞ’la mücadele konusunda açıklama beklerken, Jim Mattis ise şaşırtan yanıtlar verdi.

Bakan’dan YPG İtirafı Geldi

Jim Mattis, DEAŞ’la mücadelenin Suriye’de devam ettiğini söylerken, aynı zamanda PYD – PKK’yı oluşturan SDG hakkında da konuştu.

ABD’li Bakan, Afrin’de meydana gelen operasyonların dikkat dağıtıcı olduğunu, bu sırada PYD – PKK güçlerinin de Afrin’e kaydığını belirtti. Mattis’e göre net olmamakla birlikte bu durum SDG’nin de dikkatini dağıtıyor.

‘Kuvvetlerin Kaydığı Doğru’

Ek olarak, Bakan silahlı ayaklanmanın devam ettiği tek ülke olarak Türkiye’yi tanımlarken, Türkiye’nin Suriye güvenliğine dair kaygılarını da inkar etmediklerini belirtti. ABD Bakanı ılımlı konuşurken, sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda İsrail, Lübnan ya da Ürdün gibi ülkelerin de güvenlik kaygılarını anladıklarını dile getirdi.

Pentagon yani ABD Savunma Bakanlığı daha önce çeşitli SDG unsurlarının kuvvetlerini kaydırdığını söylemişti fakat ilk defa resmi bir ağızdan bu şekilde açıklama yapıldı.

Bu hafta Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli Brüksel’de olacak ve Jim Mattis ile görüşecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here