AB’de Brexit Anlaşmazlığı Sürüyor

AB Komisyonu ile İngiltere Brexit konusunda ortak noktaya varamıyor.

0
384

AB Komisyonu’nda Brexit müzakerelerini Michel Barnier yürütürken, İngiltere’nin üyelikten ayrılması hususunda sorunlar yaşandığını, tarafların anlaşamadığını ve bu yüzden de geçiş sürecinin uzayabileceğini dile getirdi.

Uzun Süredir Görüşmeler Devam Ediyordu

Hem AB Komisyonu, hem de İngiltere tarafı bir haftadır Brüksel şehrinde görüşmeleri sürdürürken, Michel Barnier bunun ardından basına açıklamalarda bulundu ve özellikle İrlanda ve geçiş süreci konusunda konuşulduğunu belirtti.

Michel Barnier, 27 AB üyesinin de geçiş sürecini kabul ettiğini belirtirken, eleştirel de konuştu ve İngiltere’nin hem ortak pazar ile Gümrük Birliği’nin getirdiği faydaları kullandığını, hem de AB yasalarını görmezden geldiğini söyledi.

Michel Barnier bu anlaşmazlıkların çözülmesi gerektiğini, aksi takdirde geçiş sürecinin uzayacağını, hatta gerçekleşmeyeceğini dile getirdi. Özellikle  AB vatandaşlarına verilen serbest dolaşım hakkı problem olurken, İngiltere AB’den çıkmak istiyor fakat aynı zamanda birlik politikalarına da dahil olmak istiyor. Bu da ortaya sorun çıkarıyor.

AB Komisyonu’ndan bu şekilde eleştirel açıklamalar gelirken, diğer taraf İngiltere ise gelecek planlarını duyurmadı. Şimdi merak edilen ise müzakerelerin nasıl devam edeceği ve geçiş sürecinin sonlanma tarihi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here