Almanya, Ege’de Yunanistan’a karşı Türkiye’yi destekliyor

0
15

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Haziran ayında Berlin’de gerçekleştirdiği temaslarda Alman makamlarından, Türkiye’ye yönelik denizaltı satışının durdurulmasını talep etti. Ancak Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, satışın durdurulamayacağını, hatta ertelenemeyeceğini söyleyerek Yunanistan’ın talebini reddetti.

Thyssen şirketi, 6 adet U-214 tipi denizaltının inşası için gerekli sözleşmeyi Türkiye ile 2002 yılında imzalamıştı.

“ALMANYA, TÜRKİYE’Yİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYOR”
Yunan gazeteci Philip Chrysopoulos’a göre, “Bugün Atina’nın görmek isteyeceği son şey, özellikle su altında güçlendirilmiş bir Türk Donanması. Ancak Yunanistan’ın, AB’nin Ankara’ya askeri ambargo uygulanmasına yönelik taleplerine rağmen, Almanya bu konuda Türkiye’yi desteklemeye devam ediyor.”

Chrysopoulos’a göre, Almanya hem göçmen sorunu hem de stratejik ve ekonomik nedenlerle Türkiye ile anlaşmazlıktan kaçınıyor.

“ATİNA’NIN AVANTAJINI ORTADAN KALDIRIYOR”
Greek Reporter’da (GR) yer alan bir habere göre, “Yunanistan, U-214 tipi yeni Alman denizaltıları faaliyete geçtiğinde Türkiye’nin denizaltı gücünün artacağını biliyor ve Erdoğan’ın donanma cephaneliğini güçlendirmesini endişeyle izliyor.”

Habere göre bu denizaltılar, dizel motorunu besleyen oksijene erişmek için yüzeye çıkmak zorunda kalmadan çalışabiliyor. Böylece denizaltı haftalarca görünmeden ve neredeyse hiç ses çıkarmadan su altında seyredebiliyor.

Öte yandan, Yunanistan da U-214 tipi dört adet denizaltıya sahip. Ancak “Almanya’nın bu gemilerin Türk tersanelerinde inşa edilmesini kabul etmesi ve bu teknolojiyi Ankara’ya satarak Türkiye’yi desteklemesi Atina’nın avantajını ortadan kaldırıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here