Atina’da Göstericilerle Polisler Arasında Arbede Çıktı

Yunanistan'da hafta başı oylamaya sunulacak olan kanun tasarısını protesto eden göstericilerle polisler arasında arbede yaşandı.

0
445

Yunanistan yine karıştı. Pazartesi günü oylamaya sunulacak olan kanun tasarısını protesto etmek için Atina’da meydanlara toplanan göstericilerle polisler arasında gerilim tırmandı, arbede yaşandı.

Komünist Partisi’ne bağlı PAME protesto yürüyüşünün ardından Synatgma Meydanı’nda toplanan oldukça kalabalık bir gösterici grubu parlamento binasına girmeye çalışınca polis müdahalesi ile karşılaşıldı. Polisin göz yaşartıcı gaz ile müdahalesi sonrası göstericilerle polisler arasında büyük bir arbede yaşandı.

Gösteriye katılanlar arasında Komünist Partisi lideri Dimitris Kutsumbas da yer aldı. Kutsumbas yaptığı açıklamada hükümete tepkisini dile getirerek;

“Onları uyardık. Şimdiye kadar kazanılan işçi haklarını ayaklar altına alamayacaklar, grev hakkını iptal edemeyecekler, evlerin açık artırmaya çıkarılmasını beceremeyecekler. Halk, bunları hükümsüz kılmak için sonuna kadar mücadele edecek”

ifadelerini kullandı.

Sendikalar Grev İlan Ettiler

Yunanistan genelinde sendikalar Pazartesi günü oylamaya sunulacak olan tasarıyı protesto etmek için Pazartesi günü 24 saatlik grev ilan ettiklerini açıkladılar. Yapılan bildiride saat 18:00’de başlayacak olan oylama esnasında parlamento önünde protesto gösterisi düzenleneceği ifade edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here