BMGK, İran’da Yaşanan Olaylar Nedeniyle Toplanıyor

0
425

İran’da devam eden protesto olayları nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantı gerçekleştirilecek

BMGK, İran gündemi ile ABD’nin talebi üzerine toplanma kararı aldı. ABD’nin toplantıda İran’da devam eden protestoları gündeme alacağı düşünülürken Washington yönetimini İran’ın içişlerine karışmakla suçlayan Rusya’nın da toplantıda İran’da yaşanan gelişmelerin görüşülmesi amacıyla oy talep edebileceği düşünülüyor.

BMGK toplantısında İran’da yaşanan protesto olaylarının görüşülmesi için oylama talep edilirse konseyde yer alan 15 üyenin 9’unun onay vermesi gerekiyor.

Bir süre önce İran, ABD’yi iç işlerine karışmakla Birleşmiş Milletler’e şikayet etmiş, İran’ın BM temsilcisi Gholamali Khoshroo tarafından BM Genel Sekreteri ile BMGK’na gönderilen mektupta ABD hükümetinin İran’da yaşanan gösterilere destek verme bahanesi ile İran’ın iç işlerine müdahale eylemlerini arttırdığına dikkat çekildi. Mektupta ayrıca ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı’nın Twitter üzerinden İran halkını tahrik edici eylemlere teşvik ettiği belirtildi.

Bilindiği üzere İran’da 28 Aralık 2017 tarihinde Meşhed merkezli bir grup gösterici tarafından başlatılan protesto gösterilerinde ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunlar öne sürülmüştü. Çok kısa süre içinde rejim karşıtı gösterilere dönüşen protestolar İran’ın Tahran başta olmak üzere Kirmanşah, Senendeç, Zencan, Şiraz, Kum, Ahvaz, Zahidan, Erak, Hurrem Abad kentlerine de hızlı bir şekilde yayılım göstermişti.

Bugüne kadar ülke genelinde yaşanan gösterilerde 20’den fazla kişinin hayatını kaybettiği bildirilirken binden fazla gösterici de gözaltına alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here