CHP’li Emir: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gecikmenin hesabını vermek zorundadır

0
42

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde, “120 milyon doz aşının (BioNTech) şu ana kadar 6,1 milyonu bize teslim edildi. Haziran ayında 30 milyon olmak üzere, temmuz, ağustos ve eylül sonuna kadar 4 ayda 120 milyon aşı Türkiye’ye gelmiş olacak” açıklamasında bulundu.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Biontech aşılarının neden ilk tercih olmadığını ve yaklaşık 6 ay geciktiğini sorarak, meclisin bu konuyu soruşturması çağrısında bulundu.

Biontech aşısının Türkiye’ye getirilmeye başlanmasıyla ilgili CHP’li Emir, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın birbirini yalanlamayan hiçbir sözü yok. ‘Biontech aşısını niye almıyorsunuz?’ diye ısrarla sorduğumuzda ‘orta ve uzun vadeli yan etkilerini bilmiyoruz. Geleneksel aşı çok daha iyi’ demişti. Çünkü Sinovac ile çoktan anlaşmıştı. El altından hem de komisyoncular üzerinden anlaşmıştı” diye konuştu.

“SİZİ KİMLER YANILTTI?”

Bakan Koca’nın Biontech kurucu ortağı Uğur Şahin ile görüşmesini kamuoyuna paylaşarak aşı duyurusu yapmasına dikkat çeken Emir, şu ifadeleri kullandı:

* Kendisinin inandırıcı olmadığının farkında. Uğur Şahin ile basın toplantısı yapıyor. ‘Artık bu sefer inanırsınız 30 milyon dozun geleceğine’ diyor. Peki o zaman bizim Sayın Sağlık Bakanı’na sorma hakkımız yok mu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here