Dolar Haftaya 3.80 TL ile Başlangıç Yaptı

ABD'de faizlerin yükselişiyle Dolar 3.85 TL seviyesine de çıkabilir.

0
459

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda ciddi bir dalgalanma yaşanırken, Türk Lirası güçlü kalmıştı ve haftayı doların karşısında 3.8223’ten tamamladı. Dolar kuru Pazartesi günü itibariyle haftayı 3.80 seviyesinden açtı.

Global Hisse Senetleri Olumsuz Etkilenebilir

Pazartesi itibariyle hem yurt içi, hem de yurt dışı piyasalarını etkileyecek önemli veriler yer almıyor fakat Çarşamba günü ABD enflasyonu için önemli. Ayrıca içeride de cari açık bulunuyor.

Ak Yatırım tarafından not yollanırken, Ocak ayındaki çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0.2, yıllık ise yüzde 1.7 artacağı dile getirildi. Ayrıca 2017 Ocak-Mart ayı enflasyonunun yüksekliği sebebiyle 2018 Ocak ayı enflasyonunun piyasa beklentilerine uygun şekilde gerçekleşeceği, global piyasalar üstünde de nötr etki yapacağı bekleniyor. Fakat rakam beklentilerin üstüne çıkarsa, ABD faizlerinin yükselişiyle uluslararası hisse senetleri olumsuz etkilenebilir.

Kapital FX’ten Enver Erkan da değerlendirmeler yaparken, hem küresel dalgalanma, hem de ABD’deki tahvil faizlerinin yükselişi sebebiyle kurların yukarıya doğru tırmandığını dile getirdi. Bu yüzden bu hafta açıklanacak ABD enflasyonu oldukça önemli ve dolar kurunun 3.85 üstüne çıkması da mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here