E-Devlet Soyağacı Uygulamasına Kota Geliyor

E-Devlet'ten soy bilgisini öğrenmek isteyenlere günlük kota geliyor.

0
408

Bildiğiniz gibi dün öğle saatlerinde E-Devlet uygulamasında soyağacı öğrenme hizmeti devreye girmişti ve adeta izdiham yaşanmıştı. Milyonlarca vatandaş soy bilgilerini öğrenmek için sıraya girerken, saatler boyunca siteye erişimde zorluk yaşandı. Gece saatlerine kadar E-Devlet’te 310 bin kişi soyağacı çıktısını aldı.

Günlük Kota Uygulaması Geliyor

Dün yaşanan ciddi yoğunluğun ardından E-Devlet soyağacı öğrenme sistemi askıya alındı. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner de konuya ilişkin açıklamalarda bulunurken, kendilerinin böyle bir yoğunluğu beklemediklerini, dolayısıyla hazırlıksız yakalandıklarını söyledi.

Toplamda 310 bin sorgunun yapıldığı belirtilirken, Sinan Güner bu şekilde bir kapasitenin yürütülemeyeceğini, artık günlük kota uygulanacağını söyledi. Bundan sonra soyağacı uygulaması her gün belli miktarda kullanılacak ve limit dolduğunda kullanıma kapatılacak.

Sinan Güner vatandaşlara da hak verirken bunun normal olduğunu, insanların soy bilgisini merak ettiğini söyledi.

Aslında daha önceden de böyle bir hizmet vardı fakat öğrenmek için ilçelerdeki nüfus müdürlüklerine dilekçe vermek, ardından randevuyla talep etmek mümkündü. E-Devlet uygulaması ise tüm bu zahmeti ortadan kaldırmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here