Efsanevi NASA Astronotu John W. Young 87 Yaşında Hayatını Kaybetti

0
629

NASA’nın efsane astronotlarından olan John Young, 87 yaşında yaşamını yitirdi. Ünlü astronotun ölüm nedeninin yaşadığı yaygın pnömoni (zatürre) olduğu belirtildi.

John Young bilindiği üzere 1972 yılında Ay üzerinde yürüyüş yapmış ve buraya inek etinden yapılmış sandviç bile götürmüştü. NASA tarihinin en deneyimli astronotu olarak bilinen Young’ın 42 yıllık meslek tecrübesi bulunuyordu. 13km/saat hız ile Ay yüzeyindeki hız rekorunu da elinde bulunduran John W. Young başarılarla dolu mesleki geçmişe sahipti.

87 yaşında hayata gözlerini yuman John Young, NASA’nın uzay programında üç kez uçmayı başaran tek astronot olarak adını tarihe yazdırdı. Yine ilk mekik komutanı olan ve uzaya da 6 kez giden efsane astronotun Houston’da bulunan evinde önceki gün (Cuma) yaşamını pnömoni nedeniyle yitirdiği belirtildi.

İlk uzay yolculuğuna 1960’lı yıllarda çıkan Young, 1980’li yıllarda ise Ay görevini üstlenen Apollo uzay gemisinde görev aldı. Aynı zamanda Ay’ı gören 9. astronot olarak kayıtlara geçen John Young, ABD tarihinin en başarılı astronotları arasında yer almayı başardı.

24 Eylül 1930 tarihinde San Francisco’da doğan John Young Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde Havacılık Mühendisliği bölümünü 1952 yılında bitirdi. Mezun olduğu yıldan sonra bir süre askeri donanmada görev alan Young ile NASA’nın yolu 1962 yılında kesişmişti.

2004 yılında NASA’dan emekli olan John Young’un ölümü ABD basınında geniş yer buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here