Esed Rejim Güçleri Doğu Guta’ya Kara Operasyonu Başlattı

0
422

Suriye’de Esed rejim güçlerinin Doğu Guta üzerine sürdürdüğü abluka devam ediyor. Dünden beri Rusya’nın da desteğiyle düzenlenen hava saldırılarının ardından karadan da operasyon başlatıldı.

Rejim güçlerinin öğle saatlerinde gerginliğin kısmen azaldığı Doğu Guta bölgesine karadan da operasyon başlattı. Geçtiğimiz hafta kuşatmaya alınan Haresta ilçesinde yoğunlaşan hava ve kara saldırıları giderek şiddetleniyor.

Suriye’nin Şam ilinin merkezine 7 kilometre mesafede bulunan alanın muhalif güçler tarafından kuşatılması sonrası Rusya’nın da desteğiyle muhaliflere karşı hava saldırıları başlatılmıştı.

Esed rejim güçlerinin Haresta bölgesindeki çatışmalarda İbrahim Debraha, Habib Yunus, Ali Dib ve Hasan Kurdi adında üç generalini kaybettiği öğrenilirken sivil savunma (beyaz baretliler) kaynaklarının yaptığı açıklamalara göre ise dün gece yapılan saldırılarda ölen sivillerin sayısının 27’ye yükseldiği bildirildi.

Şam’ın doğusunda bulunan ve 400 binden fazla sivilin 5 yılı aşkın süredir abluka altında tutulduğu Doğu Guta bölgesi, Astana anlaşmaları çerçevesinde gerginliği azaltma bölgesi olarak ilan edilmişti.

Astana anlaşmasına rağmen Esed rejim güçlerinin saldırıları artarken, ablukanın da daha sıkılaştığı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here