Fransa Cumhurbaşkanı: Esad Kimyasal Silah Kullanıyorsa Vururuz

Emmanuel Macron kimyasal silahlar konusunda tutumlarının net olduğunu vurguladı.

0
771

Bilindiği gibi uzun süredir Suriye’deki Beşşar Esad rejiminin ülkedeki sivillere karşı kimyasal silah kullandığı iddia ediliyordu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise bu konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak ‘Kanıtların gösterilmesi hâlinde silahların bulunduğu yeri vururuz’ şeklinde konuştu.

Macron’dan İddialı Sözler Geldi

Emmanuel Macron, Fransa’daki Elysee Sarayı’nda basın mensuplarıyla bir görüşme yaparken, Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı iddialarına yanıt verdi. Fransız Cumhurbaşkanı iddialı açıklamalar yaparken, kimyasal silah konusunda kırmızı çizgileri olduğunu, böyle bir kanıtın olması hâlinde de silahların yer aldığı bölgeyi doğrudan vuracaklarını iddia etti.

Fransız Cumhurbaşkanı, şu anda ellerinde kimyasal silahların kullanıldığına dair bir kanıt olmadığını fakat ciddiyetle konuyu takip ettiklerini ifade etti. Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le de görüşen Macron, Esad rejimi adına Putin’den bazı isteklerde bulunmuştu.

Esad rejiminin ülkede klor gazı kullandığı iddia edilirken, Emmanuel Macron da bu konudaki endişelerini Vladimir Putin’e açıklamıştı. Daha önce çeşitli sivil toplum kuruluşları Beşar Esad’ın çeşitli sivil yerleşim bölgelerine karşı kimyasal silah kullandığını söylemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here