Geri Dönüşüm OSB

0
556

 

 

Ülke gelirini arttırabilmek için her birimize birtakım görevler düşer.

 

Milli gelir ne kadar çok artarsa Türkiye’nin de yurt dışında olan itibarı OSB de artar. Buna bağlı olarak ülkeler sadece ekonomide yarışmaz belli başlı birçok alanda yarışırlar. Sporda yarışırlar sanatta yarışırlar ve aklımıza gelmeyen hemen hemen her türlü aktivitelerde yarışırlar ve doğanın korunmasında da bir yarış vardır.

 

Doğamızı ne kadar çok temiz bir şekilde korur isek hem sağlıklı bireylerin ülke içinde yaşamış olduğunu temsil eder.

 

Hem de genç nesillerin daha bir yaşam şartını yani standartlarını biraz daha arttırmış oluruz. Çünkü daha sağlıklı yaşarlar. İnsanlar çalıştıktan sonra Kafa dinlemek için hafta sonları ne yaparlar piknik yerlerine giderler. Bu da nedir ağaç yeşillik ve doğadır doğanın insanı sakinleştirdin hepimiz biliriz. Doğa insanı sakinleştirir ve oradaki bir kuş sesi bile bizler için önemlidir. Bu nedenle her birimize düşen birkaç görevler bulunmaktadır. Bu görevler arasında çevre bilinci de olması önemlidir. Peki çevre bilincini sağlarken para kazanan sektörler var mı. Aslında var bulunuyor. Bu sektörler yere dönüşün sanayisi dir geri dönüşüm bir diğer adı ile Hurdacılar bazen evimizde duyarız. Dairemizde otururuz ve dışarıdan bir ses duyarız hurdacı geldi. Ne yapar bu adam diye düşünürüz. Yani eskiye alıyor alıyor da bunu taşımak bunu oradan oraya sürüklemek için değer mi veya bir kağıt toplayıcılarına baktığımız zaman aklımıza yine bu soru gelir. Pis bir iş yapıyor.

 

Kokulu bir iş yapıyor ve ağır bir yükü oradan oraya taşıyor gerçekten değiyor mu? Bu yaptığına aslında evet diyor. Çünkü onlar paralarını günlük olarak alırlar. Yevmiyeleri ne alırlar. Peşin satanlar peşin para alırlar ve sattıkları yerde bunları belli başlı tesislere tonajlı olarak satarlar. Bu tesislerde bunlara ima edip tekrardan attık halde kini yok ettikten sonra yeniden fiyat sana kullanımı için imkan verirler. Yani yeniden hammadde yapmak için bu atıklar değerlendirilir. Amerika bu alanda belgesellerde çeken ülkedir. Çünkü bu alana vermiş oldukları değer sayesinde toplum bilincini oluşturmuşlardır. Özellikle Hindistan gibi ülkelere baktığımız zaman çevre kirliliğinin çok fazla görürüz. Gebze Atık Plastik yerin pet şişelerin kutuların veya metallerin sağda solda olması ve bir zaman sonra bunların çekilemez. Koku etrafa yayılması mümkün olduğundan dolayı genelde internette gezi videolarına baktığımız zaman insanlar bu gibi şikayetleri çokça dile getiriyorlar. Ama Amerika’nın geneline bakacak olursak bu durum pek söz konusu değil.

 

Elbette şehir merkezlerinde yine kilo olan yerler vardır. Ama diğer ülkelerde olduğu gibi o derece fazla değildir. Çünkü ülkenin birden çok fazla gizli kaynağı olduğu için geri dönüşüm ya da atık sanayisine vermiş olduğu değer ve önem sayesinde daha fazla daha bilinçli toplum yetişiyor ve bu toplum bir atığı hangi bölümü atacağını yani plastik se plastik kağıt kağıt evrensel atık yeme içme gibi atıkları da bilinçli bir şekilde doğru oranda atıyor.

 

Müşteri bu oranda başarılı olan bir ülkede Japonya yatar. Japonlar atıklarını torbalar halinde bırakıp elli başlı Devleti’nin vermiş olduğu yerlerde atıklarını muhafaza ediyorlar ve atıyorlar. İşte bu gibi ülkelerin birincil sayesinde buralardan gelir de kazanıyorlar ve çevreleri de kirli değil peki Türkiye’de biz bunu başarabilir miyiz. Neden olmasın Türkiye birçok alandan yıldızı parlayan ve gelişmekte olan bir ülkedir.

 

Ülke sanayisine yön veren inşaat sektörü ve bundan sonra metal sanayii gelmektedir. Burada otomotiv sanayisinin de payı azımsanmayacak derecede büyüktür. Sanayinin her türlü her aşamada ilerleme kaydettiğini sıklıkla görüyoruz. Ülkenin gelir kaynakları ne kadar çok artarsa ve çeşitlilik olursa bu içerisinde yaşayan bireylere de yansıyacaktır.Çünkü bu bireylerde bunlardan istifade edeceklerdir. Ülkemizin daha genç nesillere sahip olması bizler için dinamik bir kadronun kurumu için oldukça fayda sağlıyor. Bu nedenle atık sanayisi gibi veya geri dönüşüm tesisleri kurarken bu genç nesilden de oldukça istifade edebiliriz.Üstelik ekonomiye sağlayacakları katma değerse hiç de azımsanmayacak derecede olabilir.

 

Bu nedenle gençlerin her zaman ve her yerde çalışabilecekleri bilincine vakıf olmaları ve ülke için çaba sarf etmeleri ne özen göstermeliyiz. Kazanmak istiyor isek yeni nesli de dahil etmeliyiz ve sektörün gelişmesine olanaklar vermeli bir fil iş ortamına oluşturmalıyız. Marmara bölgesi’nde geri dönüşüm sanayileri kurulmuştur. Bunlar sevindirici haberlerdir sektör bir bütün halde büyümeye devam ediyorsun burada yer alan firmalar anlaşma yaptıkları kurumlar şirketler vardı. İse kamu kurumlarına özel hizmetler sunuyorlar. Bu özel hizmetler sayesinde ülkenin gayri safi yurtiçi hasıla da artıyor. Bu da elbette dışarıdaki ülkelere veya her ileride bir kredi almak gerekirse ve kavga etti. Gücümüzü arttıran bir yapı taşı sebepler arasında yer alacaktır. Bir ülkenin atık sanayisindeki gelişimi o ülkenin refah seviyesini bir nebze de olsa yansıtır. Hurdaların ve atıkların sağa sola sebepsiz bir şekilde atılmaması o iki hakkında bizlere tertip ve düzen hakkında bilgi verebilir. Tertip bir düzenin olduğu yerlerde bir yara ki vardır. Bu hiyerarşide düzeni oluşturur. Düzenli toplumlar ilkeli toplumlar refah seviyesi devamlı artan ülkelerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here