Google Chrome’a Reklam Engelleyici Eklendi

Google Chrome reklamları artık makul ölçülerde olacak.

0
648

Google bir süredir kullanıcılarını rahat ettirmek için reklamlara karşı çalışmaları sürdürürken, daha önce web tarayıcısına uzantılar aracılığıyla Ad Blocker gibi reklam engelleyiciler eklemek mümkündü. Şimdi ise 15 Şubat tarihinden itibaren Google Chrome tarayıcılarda bu özellik kendiliğinden yer alacak.

Chrome’da Reklamlara Geçit Yok

Reklam standartlarını geliştirmek ve daha iyi duruma sokmak isteyen Google bu sebeple tarayıcısı Chrome’da reklam engelleyici özelliği devreye sokarken, yaptığı araştırmalarda kullanıcıların da bu yönde bir talebi olduğunu öğrendi.

Tabii tahmin edeceğiniz gibi normal reklamlar Google Chrome’da kalmaya devam edecek ve pek çok web sitesi bu şekilde para kazanacak. Fakat fazla rahatsız edici olan, kullanıcı deneyimini engelleyen gösterimlerin önüne geçilecek. Masaüstü bilgisayarlar için pop-up reklamlar kabul edilebilir boyutlara çekilecek, videolu reklamlarda ise otomatik çalan ses kısılacak ve seçim şansı kullanıcıya bırakılacak. Böylece hem tarayıcıyı kullananlar rahatsız olmayacak, hem de reklamverenler ve web siteleri gösterim yapmaya devam edebilecek.

Yeni Google Chrome güncellemesi bugün yayınlanırken, en geç birkaç gün içinde bütün bölgelerde indirmeye açılması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here