HDP’li Vekiller Hakkında Soruşturma Açıldı

Pervin Buldan ile Sırrı Süreyya Önder'in kongredeki açıklamaları soruşturma sebebi oldu.

0
414

HDP 3. Olağan Büyük Kongresi’nde Pervin Buldan ile Sırrı Süreyya Önder tarafından şok ifadeler kullanılmış ve Abdullah Öcalan’a ‘Selam’ gönderilmişti.  Aynı zamanda bölücü terör örgütü liderinin posteri de açılırken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aldığı kararla iki milletvekili hakkında soruşturma başlattı.

Kongredeki Sözler Soruşturmanın Sebebi

Dün gerçekleştirilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3. Olağan Kongresi’nde seçim yapılırken, tek liste ile seçimlere gidilmiş ve Pervin Buldan ile Sezai Temelli 828 oy alarak partinin yeni eş genel başkanları olmuştu. Buna rağmen kongrede skandal sözler kullanılmış, Abdullah Öcalan posterleri açılmış ve terör örgütü liderine selam gönderilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da konuya ilişkin bir açıklama yaparken, TSK’nin meşru bir şekilde ve uluslararası hukuk yasalarına uygun olarak Zeytin Dalı Harekatı’nı yürüttüğü, HDP’nin ise bunu sivil Kürt halkına yönelik göstermek için çabaladığı dile getirildi. Partiye ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ ve ‘suçu ve suçluyu övme’ suçlarından dolayı soruşturma açılırken, milletvekilleri Pervin Buldan ile Sırrı Süreyya Önder için hapis istemi olacak.

HDP kongresine yaklaşık 32 bin kişi katılım göstermişti ve Ankara Spor Salonu’nda düzenlenmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here