İcra Takibi Nedir? 

0
279

İcra Takibi Nedir? İcra takibi alacaklının borçludan alacağını tahsil etmesi için icra müdürlüğünde başlattığı işlemin hukuki adı yaptığı çalışmaların bütünüdür. Para veya teminat alacağı olan bir alacaklı, icra dairesine başvurarak icra takibi başlatabilir. İcra dairesi bu alacakları temin etmek şartı ile borçlunun sadece belirli oranda mal varlığı değerine karşı bir işleme girişir. Alacak miktarının elde edilebilmesi için, icra dairesi, borçlunun belirlenen mallarına el koyar. Para veya teminat alacağı olan bir alacaklı, icra dairesine başvurarak icra takibi başlatabilecektir. Bu işlemi direkt olarak alacaklının kendisi veya avukatı yapabilir.

İcra Takiplerinde Avukat Tutulmalı mıdır?

İcra takip talebini alacaklının kendisi de yapabilir avukatı aracılığı ile de bu işlemi gerçekleştirebilir. Öyle bir dosyanın Hukukçu tarafından müvekkili adına hayata geçirilmesi    müvekkil için büyük kolaylık ve önem arz eder. Aksi halde gözden kaçması mümkün olan ufak detaylar icra suresi için çok tehlikeli olabilir hangi tür icra davasının açılacağına ve sürecin nasıl yönetileceğine avukat ile karar verilmesi gerekmektedir.

Icra Davası Başlatma Türleri Nelerdir?

İcra davası başlatma türlerinde alacaklı kişinin başlattığı icra davası 3 farklı kategoride değerlendirmektedir bunlar aşağıda sırası ile belirtilmiştir:

  • İlamlı icra takibi
  • İlamsız icra takibi
  • Senede dayalı icra takibi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here