İkinci El Dikiş Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
725

 

 

Evde ya da atölyelerde dikiş yapmak için tercih edilen dikiş makineleri, sıfır olarak satılabildiği gibi bireyler tarafından ikinci el olarak da satılabilmektedir. Ancak 2. el dikiş makinesi alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaların yeteri kadar gözetilmemesi, alınacak olan makineden yeterli verim sağlanmamasına ya da farklı arızalar ile karşı karşıya kalınmasına neden olabilmektedir.

 

İşlevsellik

 

  1. el dikiş makinesi alırken üzerinde en çok durulması gereken noktalardan biri, makinenin hangi amaçla kullanılacağıdır. Yani genel olarak dikilecek malzeme ne ise ona uygun bir makine seçimi yapılmalıdır. Eğer deri dikimi yapılacaksa, düz kumaşlar için tasarlanmış olan makinelerin yetersiz kalması ve arıza yaratması söz konusu olacaktır. Kullanım amacına uygun makine seçimi yapmak, uzun yıllar boyunca kullanım olanağı sunmaktadır.

 

Sık Karşılaşılan Arızalar

 

Dikiş makineleri zaman içerisindeki kullanımlarına bağlı olarak arıza yapabilmektedir. Ancak bu olağan arızaların yanı sıra bazı marka ve modellerde kalıp haline gelmiş arızalar da bulunmaktadır. Bir marka

ya da bir modelin bu türden bir arıza ile özdeşliği varsa, o makineden vazgeçilmesi daha doğru olacaktır. Bu yüzden de 2. el dikiş makinesi satın alınmadan önce internet üzerinden ya da makineler hakkında bilgisi olan kişilerden detaylı araştırma yapılmalı ve alınmak istenilen makine hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olunmalıdır. Sürekli olarak tekrarlayan arızalar makinenin verimliliğini düşüreceği gibi, uzun vadede can sıkıcı bir hal de alabilmektedir.

 

 

Sessizlik ve Hız

 

Eski model dikiş makineleri hem yavaş hem de yüksek seslidir. Ancak buna karşın fiyatları da uygundur. Yüksek sesli dikiş makineleri, uzun süreli kullanımda kulak rahatsızlıklarına yol açma potansiyeline sahiptir. Bu yüzden de 2. el dikiş makinesi alınacağı zaman sessiz bir makine tercih etmeye dikkat edilmelidir. Bununla birlikte dikiş makinesinin yavaş olması, özellikle seri iş yapan bireyler için zaman kaybına neden olmaktadır. Bu yüzden de dikiş makinesinin dikim hızının da incelenmesi ve karar aşamasında dikkate alınması önerilmektedir.

 

Otomatiklik Düzeyi

 

Teknolojik alanda yaşanan gelişmeler, dikiş makinelerinde de kendini göstermektedir. Buna bağlı olarak dikiş makineleri her geçen gün daha akıllı sistemler ile donatılmaktadır. Öyle ki günümüzde bilgisayarlı ve çoğu fonksiyonu otomatik olan makineler mevcuttur. 2. el dikiş makinesi seçimi yaparken de bu husus dikkat edilmesi gereklidir. Otomatik makineler kullanım açısından büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bununla birlikte manuel makinelere kıyasla daha hızlı ve zahmetsiz iş yapma olanağı sunmaktadır.

 

Marka Bilinirliği

 

Hem sıfır hem de ikinci el dikiş makinesi seçimi yaparken marka bilinirliği önemli bir noktadır. Kalitesinden emin olmak ve arıza ya da farklı olumsuzluklar karşısında muhatap bulabilmek adına bilinen markaları tercih etmek gereklidir. Bazı kaliteli markaların ikinci el makineleri, bilinmeyen markaların sıfır makinelerinden bile daha kaliteli olabilmektedir. Bu noktada da iyi araştırma yapılmalı ve makinenin sahip olduğu niteliklere odaklanılmalıdır.

 

Metal İç ve Ana Gövde

 

Maliyetinin düşük olması ya da daha hafif olması adına, dikiş makinesi üreten bazı firmalar iç ve ana gövdede yumuşak plastik malzemeler kullanmaktadır. Ancak ömürlük kullanılmak istenen bir dikiş makinesi açısından bu durum iç açıcı değildir. 2. el dikiş makinesi alırken ana gövdenin ve iç kısmın metal olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Metal gövdeli makineler her ne kadar ağır olsa da dayanıklılık açısından oldukça iyi değerlere sahiptir. İç parçalarının metal olması da makinenin arıza yapma sıklığını azaltmakta ve daha yüksek performans elde edebilme olanağı sunmaktadır.

 

Servis Ağı

 

Daha önce de belirtildiği gibi dikiş makinelerinde zaman zaman arızalar meydana gelebilmektedir. Bu arızaların bazıları evde kolayca çözülebilen arızalardır. Ancak daha büyük çaplı arızalar karşısında, makinenin servise götürülmesi gereklidir. Bu noktada tercih edilen makinenin yaygın servis ağına sahip olması önemlidir. Eğer tercih edilen makinenin Türkiye’nin her yerinde servisi yoksa ve tamir işlemleri için farklı şehirlere makinenin gönderilmesi söz konusuysa o makineden uzak durulmalıdır. Ayrıca 2. el dikiş makinesi seçiminde yedek parça bulunurluğuna da özen gösterilmelidir. Yedek parçaları her yerde bulunmayan makineler, arıza durumunda büyük sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Hepsi ve daha fazla için www.iğneiplikburada.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here