İsrail Başbakanı ABD’le Görüştüklerini Söyledi

Batı Şeria İsrail'e mi ilhak edilecek?

0
382

İsrail Başbakanlık Sözcülüğü bugün bir açıklama yaparak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, kendi partisi Likud Partisi ile bir toplantı yaptığını duyurdu. Söylenenlere göre toplantıda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Şeria’nın tam egemenliği hakkında konuştu, burada yer alan Yahudi yerleşkelerinin İsrail’e verilmesi konusunu da ABD hükümeti ile görüştü.

Amerikalılar Yalanladı

Binyamin Netanyahu, Batı Şeria egemenliği için bir süredir Amerikalılarla görüştüğünü ifade ederken, iki ülkenin koordine şekilde çalıştığını, tarihi hamleler attıklarını dile getird. Diğer yandan Beyaz Saray Sözcüsü Josh Raffel ise ABD yönetimiyle İsrail’in Batı Şeria konusunda bir görüşme yaptığını yalanladı.

Josh Raffel bu tip bir teklifin hiç konuşulmadığını, ABD’nin asıl amacının İsrail – Filistin arasındaki kalıcı bir barış olduğunu dile getirdi. Filistin yönetiminden Nebil Ebu Rudeyne ise bu konuya ilişkin açıklama yaparak Netanyahu’nun sözlerine tepki gösterdi, bu tip bir adımın daha çok gerilime yol açacağını söyledi.

Kısacası, eğer İsrail ile ABD gerçekten de bu konuda görüşmeler yapıyorsa Batı Şeria ilerleyen dönemlerde İsrail’e ilhak edilebilir. 2017’nin son aylarında Likud Partisi de İsrail meclisine Batı Şeria’nın ilhakı konusunda bir yasa teklifi sunmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here