İsrail’den Ermeni Soykırımı Yasasını Reddetti

Soykırım için sunulan yasa tasarısı parlamentoda kabul görmedi.

0
1328

1915’deki Ermeni olayları İsrail Parlamentosu’nda dile getirilirken, yaşananların ‘Ermeni Soykırımı’ olarak tanınması için bir yasa tasarısı sunuldu fakat meclis tarafından kabul edilmedi. Jerusalem Post gazetesinin haberi Sputnik’te yayınlanırken, Ermeni Soykırımı iddialarını destekleyen yasa tasarısını Eş Atid partisi temsilcileri gündeme getirdi ve İsrail Parlamentosu olan Knesset’te bir oylama yapıldı.

Parlementodan Tasarı Geçmedi

Tasarı Eş Atid partisinin temsilcisi Yair Lapid tarafından desteklenirken, parlamentonun 1915 olaylarını Ermeni Soykırımı olarak kabul etmesi istendi, her yıl anma günü düzenlenmesi talep edildi. Buna rağmen kabul görmedi.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Tsipi Hotoveli, 1915 olaylarının 100. Yılı için Erivan’a heyet gönderdiklerini söyledi fakat olayın diplomatik sonuçlarını da hesaba katarak henüz bu konuda resmi bir duruş sergilemeyeceklerini ifade etti. Knesset Başkanı Yuliy Edelşteyn ise daha önceki yıllarda hem hükümetin tutumunu değiştirmeye çalışmış, hem de 2016’da parlamentonun eğitim komitesi yaşanan olayları soykırım olarak kabul etmişti.

Yeni yılda ilk defa Ermeni olayları gündeme getirilirken, sonuç olarak İsrail meclisi tarafından soykırım kabul edilmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here