Koronavirüs hakkında uzmanlardan korkutan yorum

0
49

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. İsmail Cinel ve Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, CNN TÜRK yayınında koronavirüs aşısının önemine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu. Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. İsmail Cinel, sırası geldiği halde aşı olmayanları çarpıcı bir örnekle uyardı:

Vurgulamak istediğim şu. Ya hasta olacağız ya da bilimin bize gösterdiği yolla aşı olacağız ve bağışıklığı kazanacağız. Hastalandığımız zaman yüzde 80’imiz bu hastalığı hafif geçirebiliyor bunda sorun yok ama geri kalan yüzde 20 hatta bunun içinde olan yüzde 5-7 çok ağır geçiriyor, kritik geçiriyor. Organ fonskiyonları bozuluyor ve yoğun bakımlara düşüyor. Düştükleri anda Kovid’in attığı yumruk sonrası bağışıklık sistemleri yerle bir olmuş oluyor. Ve bunun üzerine yoğun bakımlarda sekonder enfeksiyon ve diğer risklerle karşı karşıya kalıyorlar.

“BU RİSKE GERÇEKTEN DEĞMEZ” 

Bu nedenle bu riske gerçekten değmez. Aşı olduğumuz zaman özellikle Kasım – Aralık’taki ikinci pik ile Nisan ayında zirveye varan üçüncü pik arasında temel fark ülkemizdeki belli bir yaşın üstündekileri, 65 yaşın üstünü ve sağlık çalışanlarımızı aşılayabilmiştik. Bunun arasında 2 ve 3’ün arasında yoğun bakımlarda yaş ortalaması geri geldi. Daha gençlere yöneldi virüs…

Çok kritik ve ağır geçirme riskiniz var. Böyle geçirip yoğun bakımlara düşerseniz bizler canla başla çabalıyoruz ve yoğun bakım hayat kurtarır. Fakat maalesef organ fonksiyonları tam olarak düzelmeyebiliyor. Eskiden 2 kat merdiveni nefes nefese kalmadan çıkan hastalarımız 3 basamak merdiven sonrası nefes nefese halde kalabiliyorlar.

“TEKRAR KISIRDÖNGÜLER BAŞLIYOR” 

Bunlar Kovid’in bıraktıkları. Bununla kalmıyor olay. Kullandığımız bazı ilaçların etkileriyle birlikte Kovid’de ağır geçirenlerin kullandığımız ilaçlarla yutma fonksiyonlarında değişiklikler oluyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Hasta yutabildiğini sanıyor ama bir kısmı akciğerlerine kaçıyor bunların. Ve o zaman tekrar kısırdöngüler başlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here