Leyla Zana’nın Milletvekilliği “Devamsızlık” Nedeniyle Düşürüldü

Halkların Demokratik Partisi Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın milletvekilliği düştü.

0
404

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana için bugün TBMM Genel Kurulu’nda oylama yapıldı. Yapılan oylamada Zana’nın “devamsızlık” nedeniyle milletvekilliği düşürüldü.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı tarafından Genel Kurula HDP’li Leyla Zana’nın iki yasama yılı arasında Anayasa’nın 81. maddesine uygun olarak mecliste ant içmeden 212 Genel Kurul birleşimine katılmaması nedeniyle Başkanlık Divanı kararı ve TBMM Başkanlığı tezkeresi, Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon raporunun oylamasının yapılacağı duyuruldu. Ardından yapılan müzakerede açık oylama şeklinin, elektronik oylama ile yapılması yönünde Genel Kurul onayına sunularak kabul edildi.

Genel Kurul’da HDP Milletvekili Leyla Zana’nın birinci ve ikinci yasama yılında 212 birleşime katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesi için oylama yapıldı. Yapılan oylama sonucunda TBMM İçtüzüğü gereği üyelerin tamsayısının salt çoğunluğu olan 276’nın üstü kabul oyla Leyla Zana’nın milletvekilliği düşürüldü.

TBMM Genel Kurul’unda oylamaya 324 milletvekili katıldı. Yapılan oylamada Leyla Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesi için 302 kabul oyu verilirken 22 de net oyu geldi.

Oylamanın ardından TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın milletvekilliğinin düşürüldüğünü açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here