Macaristan’da Son 43 Yılın En Sıcak Kışı Yaşanıyor

0
771

Macaristan’da sıcaklıklar daha önceki kış aylarına göre rekor seviyelerde seyrediyor. Ülkede termometre 17.4 dereceyi gösterirken bu değerin son yıllarda rekor değer olduğu belirtildi.

Macaristan Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ülkenin birçok kentinde hava sıcaklıklarının son 43 yılın en yüksek değerlerine ulaştığı belirtildi. Daha önce ülkede yaşanan en sıcak kış aylarının 1975 yılında 16.7 derece olarak ölçüldüğü ifade edilirken bugün Somogy bölgesinde sıcaklığın 17.4 dereceye kadar yükseldiği bildirildi.

Ülkede kış gecelerinin de oldukça sıcak geçtiği belirtilirken 1988 yılında Nagykanizsa şehrinde 8.3 derece olan en yüksek sıcaklığın dün gece Kaposvar şehrinde ise 9.9 derece olduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz yıl ile bu yılın kıyaslandığında inanılmaz bir sıcaklık farkı olduğu ortaya çıkarken Macaristan’ın Peşte bölgesinde 8 Ocak 2017 gecesinde sıcaklığın -28.1 dereceye kadar düştüğü gözlenmiş ve kış boyunca ülkede 80 kişinin donarak hayatını kaybettiği belirtilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here