NVIDIA, Meltdown ve Spectre İçin Güncelleme Yayınladı

Popüler ekran kartı üreticisi nVIDIA, son günlerde tespit edilen Meltdown ve Spectre için güncelleme yayınladı.

0
433

Dünyanın en büyük grafik kartı üreticilerinden olan nVIDIA, daha önce yaptığı açıklamalarda kendi üretimi olan ürünlerin Spectre açığından etkilenmediğini belirtmişti. Ancak firmanın yayınladığı yeni güncelleme durumun bu kadar basit olmadığını gözler önüne seriyor.

Bir süre önce Intel’in işlemcilerini etkilediği öne sürülen Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları bilgisayar kullanıcılarını bir hayli tedirgin etmişe benziyor. Özellikle Meltdown açığı için yayınlanan yeni BIOS güncellemesi ile sorun ortadan kalkarken bu güncellemenin sunucu ve bulut hizmeti veren bilgisayarlarda yüksek derecede performans kaybı yarattığı belirtilmişti.

Spectre açığında ise BIOS güncellemesinin pek fazla bir olumlu etkisi gösterilemedi. Birçok firma kendi yayınladıkları güncellemelerle bu güvenlik zaafiyetinin önüne geçmeyi başarsa da halen daha dünya genelinde milyonlarca bilgisayarın tehdit altında olduğu biliniyor.

nVIDIA Spectre İçin Güncelleme Yayınladı

nVIDIA şirketi aslında daha önce yaptığı açıklamalarda bu güvenlik tehditlerinden kendi grafik birimlerinin etkilenmediğini belirtmişti. Ancak yeni yayınladığı ekran kartı sürücüsü, durumun bu kadar basit olmadığını gözler önüne serdi. Birçok kullanıcı sürücünün yayınlanması ile birlikte kendi ekran kartlarının da bu açıktan etkilendiğini yaygın bir şekilde düşünmeye başlamıştı.

Firmanın yaptığı resmi açıklamada GeForce, Quadro, Tesla ve GRID ürünlerinin hiçbirisinin Meltdown ve Spectre tehditlerinden etkilenmediği belirtilmişti. Ancak nihayetinde ekran kartlarının da açığın bulunduğu kernele ulaşıyor olması bazı önlemlerin erkenden alınmasını gerekli hale getirmiş olabilir.

nVIDIA tarafından yayınlanan yeni ekran kartı sürücülerinin performans anlamında kullanıcılara negatif etkileri olup olmadığı hakkında bir bilgi verilmedi.

Bunun yanında eğer ekran kartı modeliniz otomatik güncellemeye açık değilse, resmi nVIDIA sitesi üzerinden 390.65 numaralı ekran sürücüsünü indirip kurulmasını tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here