Tunus’ta Protesto Gösterileri Birçok Kente Yayıldı

Tunus'ta hayat pahalılığı nedeniyle başlatılan gösteriler devam ediyor.

0
449

Tunus’ta hayat pahalılığı gerekçesiyle üç gün önce başlayan protesto gösterileri devam ediyor. Ülke genelinde pek çok kente sıçrayan protesto gösterilerinde çıkan olaylarda şimdiye kadar bir kişinin hayatının kaybettiği belirlenirken 200’den fazla kişi de tutuklandı.

Tunus’ta ekonomik sıkıntılardan dolayı başlayan protesto gösterileri yayılmaya devam ediyor. Ülkenin başkenti ülke ile aynı adı taşıyan Tunus’ta başlayan gösteriler Kayrevan, Nabil, Susa, Kasrine şehirleri dahil olmak üzere ülke genelinde 20 şehre sıçradığı belirtildi.

Protesto eylemlerinde bazı şehirlerde protestocular tarafından yollara barikatlar kurulurken sık sık karşı karşıya gelen polisler, göstericilere biber gazı ile müdahale ediyor. Ayrıca birçok merkezde olaylar daha da büyüyerek yağmaların da artış gösterdiği belirlendi.

Tunus Hükümeti İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada olaylar sırasında 50 polis memurunun yaralandığı, 237 göstericinin ise gözaltına alındığı duyuruldu. Tunus Başbakanı Yusuf Şahid ise protesto gösterileri esnasında yaşanan şiddet ve arbedeler nedeniyle protestolara destek veren muhalefet partisi halkçı cepheyi suçladı.

Tunus’ta Protestoların Nedeni Yüksek Zamlar

Tunus hükümeti ülkenin cari açığını azaltmak için 2018 bütçe yasası altında bir tasarı yayınlamış ve bu kanun tasarısında birçok ekonomik tedbir almıştı. Ülke genelinde gıdadan akaryakıta kadar birçok ürüne gelen yeni vergiler nedeniyle bu ürünlerin fiyatı ciddi derecede zamlanmış ve başkent başta olmak üzere bazı kentlerde bu durum protesto edilmeye başlanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here