Türkiye Yeni Ekonomi Paketini Devreye Sokuyor

Hükümet sermayeyi Türkiye'ye çekmek için yatırımcıları destekleyecek.

0
424

Sermaye yeni bölgeler ararken, hükümet de şirketleri Türkiye’ye çekmek için çalışıyor. Nitelikli sermayenin ülkeye girmesini isteyen hükümet, bu yüzden yeni ekonomi paketini devreye soktu. Bu şekilde yeni kurulmuş ve yatırım teşvik belgesi almış sermaye şirketlerine vergide kolaylık sağlanacak.

Böylece yurt dışından sermaye olarak getirilen dövizler için şirketler kur farkı ödemeyecek. Konuya ilişkin Maliye Bakanı Naci Ağbal da konuşurken, nitelikli sermayenin Türkiye’ye geleceğini söyledi.

Kur Farkı Alınmayacak

Yeni ekonomi paketiyle hem imalatçı, hem de ihracatçı firmalar teşvik edilecek ve 3 ay içinde mal ihraç edilmediği dönemlerde maliye üç aya kadar ek süre verecek. Aynı zamanda hasılat üzerinden kesilen asgari aidat için de asgari alt sınır kaldırılıyor. Artan performans ve yatırım iştahı da makine ile teçhizat alımlarını arttıracak.

Şirketlerden kur farkı alınmaması için 8 koşul gerekecek. Öncelikle şirketin yeni kurulması gerekirken, yurtdışından döviz sermaye getirecek ve bunu da teşvik belgeli bir yatırımda kullanacak.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de konuya ilişkin açıklama yaparken, cari açığın düşürülmesi için gelen yatırımların destekleneceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here