Ülkenin yarısı göle döndü! Almanya tarihinin ‘en pahalı’ yağmuru…

0
33

Yağmurdan özellikle Türkler’in yoğun yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti etkilendi. Hagen’de yağmur sularının bastığı bir yaşlılar yurdu boşaltıldı. Bir çok yerde toprak kayması oldu.

Arabalar sellere kapıldı, otoparklar suyla doldu. Sadece Düsseldorf’tan bir iki saat içinde 330 su baskını ihbarı geldi. Erkrath’taki mülteci yurdu boşaltıldı.

Altena kasabasında bir itfaiye eri boğularak öldü. Almanya’nın yanı sıra İsviçre’de de yağışlar büyük zarar verdi ve halen de devam ediyor.

Almanya’da birçok yerde halk, su baskınlarına müdahale eden itfaiyeye kendi su pompaları ile yardıma koşuyor. Evlere, bankalara, işyerlerine su dolmaması için kum torbaları hazırlıyor.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Vulkaneifel’de de olağanüstü hal ilan edildi. Wuppertal’da bir baraj boşaltılıyor ama hemen yeniden dolduğu için tehlike büyüyor. Radervormwald kasabasında yaşayanlar için barajın patlaması ihtimali nedeniyle hayati tehlike bulunduğu belirtiliyor.

Rhein- Erft Polisi, halka evlerinden çıkmama çağrısı yaptı. Aachen, Hagen, Düsseldorf ve Köln civarı ile çevre ilçeler yağışlardan en çok etkilenenler oldu.

Alman meteorologlar, son 200 yılda görülmeyen miktarda yağış düştüğünü ve bunun nedeninin küresel iklim değişikliği nedeniyle yağışlı havanın çok yavaş ilerlemesi olduğunu belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here