Yeni Düzenlemeyle Doğalgaza Ödenen Para Azalacak

Yeni kanunlarla birlikte sadece yoğuşmalı kombiler satılacak.

0
505

Yeni Avrupa Birliği Enerji Verimliliği Direktifi Nisan ayında geçerli olacak ve bu yüzden de kombi, hem de kazanlarda sadece enerji verimliliği sunan yoğuşmalı cihazlar satılacak. Bu konuya ilişkin Baymak CEO’su Ender Çolak da düzenlediği basın toplantısıyla açıklamalar yaparken, Türkiye’de her yıl evlerin doğalgaz parası olarak 4.5 milyar dolar ödediğini söyledi.

Yüzde 35 Doğalgaz Tüketimi Azalacak

Ender Çolak’ın açıklamalarına göre yoğuşmalı kombilerin zorunlu kullanımıyla birlikte bu rakam ciddi ölçüde azalacak ve yıllık 1.5 milyar dolar doğalgaz parası tasarrufu yapılacak. 2018’de enerji politikalarının değişeceğini dile getiren Baymak yöneticisi, yeni Avrupa Birliği Enerji Verimliliği Direktifi’nin hem tüketiciye, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunacağını ifade etti.

Yoğuşmalı kombi kullanımı yüzde 25-35 arasında bir enerji tasarrufu sağlarken, doğal olarak tüketicilerin faturası da üçte bir azalacak. Ender Çolak ülkede yaklaşık 10 milyon kombi bulunduğunu söylerken, istatistiklere göre bunların 6-7 milyon kadarı eski tipte ve yoğuşma özelliğine sahip değil. Dolayısıyla eski cihazlar da çok fazla doğalgaz tüketimi gerçekleştiriyor.

Ender Çolak, yeni kombilerle sağlanacak tasarrufun masraf parasını Doğu bölgesinde 1 yılda, Batı tarafında ise 2 yılda amorti edeceğini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here