Yeni İşsizlik Oranları Açıklandı

Geçen yılın Kasım ayında işsizliğin bir miktar düştüğü gözlemlendi.

0
587

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçen yılın Kasım ayına ait işgücü raporları açıklandı ve işsizliğin bir nebze azaldığı gözlemlendi. Kasım 2017 tarihi itibariyle işsizliğin önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.8 azaldığı ve yüzde 10.3 seviyesine indiği görüldü.

İstihdam Oranı ve İşsizlikte Değişiklikler Var

2017 yılının Kasım ayında istihdam oranı yüzde 1.5 oranında artarken, yüzde 47.3’e yükseldi. İşsiz sayısı ise 440 bin kişi azaldı ve 3 milyon 275 bin kişiye indi. İstihdam oranı ise en çok hizmet sektöründe arttı, ardından sanayi ile tarım sektörleri geldi.

Aynı zamanda kayıt dışı çalışanlarda da ilginç istatistikler gözlenirken, Kasım 2017’de kayıt dışı çalışma oranında yüzde 0.3 oranında artış yaşandı. Buna rağmen tarım sektöründeki kayıt dışı çalışma oranı bir nebze olsun azaldı.

Kamu istihdamında da 2017 Kasım döneminde artış yaşanırken, işsizlikteki azalma dikkat çeken taraf oldu. Aynı zamanda mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik sayısı da önceki döneme göre 30 bin kişi azaldı ve 3 milyon seviyelerine kadar indi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here