Yeni MTV Düzenlemesi Yolda

Yeni MTV kanunlarıyla birlikte elektrikli araç kullanımı teşvik edilecek.

0
574

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı görüşmeleri devam ettirilirken, Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından açıklamalar yapıldı ve MTV kanununda yeni düzenlemeler olacağı aktarıldı.

Artık Motor Gücü de Dikkate Alınacak

Naci Ağbal’a göre yeni maddelerle birlikte artık MTV kanunlarına ‘motor gücü’ şeklinde yeni bir tanım eklenecek ve elektrikli araçlardan muadillerine göre yüzde 25 oranında vergi alınacak.Daha önce vergiler motorun silindir hacmine göre alınırken, yeni kanunun kabul edilmesi hâlinde artık motor gücü de değerlendirilecek.

Vergileme ölçütleri arasına motor gücü de eklenirken, sebebi de kanunda bulunan boşluklar. Bilindiği gibi elektrikli araçlarda motor silindir hacmi bulunmuyor ve vergi alınırken problem yaşanıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte aynı zamanda elektrikli araçlar da teşvik edilecek, normal MTV’lerin dörtte biri oranında vergi alınacak.

Türkiye’de şu anda sadece 452 tane elektrikli otomobil bulunurken, bu rakam Avrupa ve ABD’ye göre son derece az. Yeni düzenleme ise elektrikli araçların hem satışına, hem de üretimine destek sağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here